Kiedy już mamy gotowy projekt książki, ulotki, czy wizytówki, a nasz grafik zakończył skład i łamanie tekstu, wówczas powinniśmy wiedzieć jaki wydruk będzie najlepszy dla naszego projektu. Chcemy przecież, żeby nasz wydruk wyglądał dobrze i był wykonany w rozsądnej cenie.
Do druku na papierze stosuje się:
- Druk offsetowy
Jest to technika stosowana przede wszystkim dla dużych nakładów (im większy nakład, tym cena za jeden egzemplarz będzie niższa). Druk offsetowy wymaga odpowiedniego przygotowania pliku do druku (nie tylko chodzi tu o skład i łamanie książki czy gazety, ale także o końcowe ustawienia podczas eksportu do PDF), a następnie naświetlenia formy drukarskiej czyli światłoczułej blachy. Niewątpliwym plusem druku offsetowego jest możliwość uzyskania bardzo wysokiej jakości oraz powtarzalności druku. Tą metodą można drukować książki, ulotki reklamowe, katalogi, itp. Druk offsetowy można wykonać zarówno na akruszach papieru jak i na rolkach papieru. Większość z kilku tysięcy drukarni w Polsce posiada w swoim parku maszyny arkuszowe a więc oferuje sam druk arkuszowy. Tylko nieliczne drukarnie mogą pochwalić się zwojowymi maszynami offsetowymi, zwanymi potocznie rolowymi. Są to maszyny bardzo drogie w zakupie i ze względu na swoje wymiary potrzebujące ogromnej ilości miejsca w hali produkcyjnej.- Druk rolowy
To rodzaj druku wykorzystywany przy wysokich i bardzo wysokich nakładach. Druk rolowy to technologia druku wysokonakładowego najbardziej odpowiednia do druku gazetek reklamowych, gazetek promocyjny, dużych nakładów ulotek oraz dużych nakładów folderów czy katalogów reklamowych. Druk odbywa się z tzw. „wstęgi” czyli roli papieru umocowanej na maszynie. Podstawową zaletę druku rolowego jest jego cena. Druk rolowy jest znacznie tańszy od druku arkuszowego. Kolejną zaletą jest szybkość przewyższająca druk offsetowy. Warto mieć świadomość, że przy druku rolowym występują ograniczenia co do formatu i objętości publikacji. Zakres rodzajów papieru oraz ich gramatur jest znacznie uboższy niż przy druku offsetowym czy cyfrowym. - Druk arkuszowy
W offsetowym druku arkuszowym podłoże ma postać arkuszy, które zadrukowywane są farbami offsetowymi o dużej lepkości utrwalanymi przez wsiąkanie i polimeryzację, a w przypadku farb UV i hybrydowych przez polimeryzację zainicjowaną nadfioletem. Po druku arkusze papieru muszą wyschnąć przed kolejnymi procesami, co wydłuża realizację zlecenia.
- Druk rolowy
- Druk offsetowy
- Druk cyfrowy
Technika druku, która nie wymaga formy drukarskiej ani innych nośników pośrednich. Obraz drukowany jest bezpośrednio z pliku, co pozwala zaoszczędzić czas przygotowania i skrócić czas realizacji. Z tych samych powodów możliwa jest personalizacja każdego pojedynczego wydruku. Mimo ciągłego doskonalenia tej techniki i coraz nowocześniejszych maszyn, wciąż nie dorównuje ona offsetowi, który gwarantuje lepszą jakość. Druk cyfrowy wykorzystuje się więc do realizacji bardzo małych zleceń, spersonalizowanych wydruków lub nie wymagających bardzo dobrej jakości.
Jeśli chcielibyśmy wydrukować napisy lub wzory np. na długopisach, koszulkach, płytach CD, czy innych gadżetach reklamowych, wówczas najlepszą metodą będzie:
- Tampondruk
Jest to technika druku pośredniego, polegająca na nakładaniu farby na powierzchnię za pomocą miękkiego stempla zwanego tamponem. Bardzo istotny w tej metodzie jest odpowiedni dobór farby drukarskiej do zadrukowywanego przedmiotu, dzięki któremu nadruk może stać się całkowicie nieusuwalny – trwały. Ta technika umożliwia zadrukowywanie powierzchni nieregularnych. Charakteryzuje się wysoką rozdzielczością i możliwością zadruku dużych ilości w krótkim czasie. Tą metodą najczęściej zadrukowuje się długopisy, numizmaty, części samochodowe, itp.
- Druk sitowy
Polega na przetłaczaniu farby przez matrycę, która faktycznie przypomina siatkę sita. Wydruk wykonuje się z użyciem szablonu, który zakrywa miejsca niedrukujące w siatce. Sitodruku używa się do drukowania na tkaninach, drewnie, plastiku czy skórze. Często stosuje się ją do produkcji gadżetów reklamowych, czy odzieży. Wytrzymałość takiego druku zależna jest od rodzaju użytych farb. Technika ta jest jedną z najtańszych.
Dla druków wielkoformatowych, np. banerów przy drodze, roll-upów stosuje się:
- Druk solwentowy
Jest jedna z najtańszych i najpopularniejszych metod druku wielkoformatowego. Jest to technika druku bezstykowego, opartego na tuszach rozpuszczalnikowych, które wnikają w strukturę podgrzanego materiału. Bardzo szeroka gama materiałów podkładowych, na których możemy realizować proces druku, stanowi niezaprzeczalny atut tej techniki. Główne zastosowanie druku solwentowego to: druk reklam na plandekach samochodowych, druk na foliach używanych do tworzenia reklam na samochodach, druk na potrzeby przydrożnych tablic reklamowych informacyjnych, druk na materiałach billboardowych, druk na wielkoformatowych siatkach mesh, druk grafik reklamowych na banerach o długim czasie ekspozycji. Druk ten nie jest jednak odporny na uszkodzenia mechaniczne i ścieranie. - Druk metodą UV
Opiera się na tuszach utrwalanych promieniami UV. Charakteryzuje się wysoką jakością wydruku, zbliżoną do precyzyjnych wydruków fotograficznych, dodatkowo druk jest odporny na promienie UV, trudne warunki atmosferyczne oraz zmiany temperatury. Stosuje się go głównie do drukowania na nietypowych powierzchniach, np. druk bezpośredni na szkle, druk na płytach laminowanych, druk bezpośredni na płytach warstwowych typu DiBond – TuBond, możliwość druku z roli na materiałach nie narażonych na zaginanie – załamywanie. Niestety podobnie jak w druku solwentowym, należy wspomnieć o ograniczonej odporności na uszkodzenia mechaniczne i ścieranie. Jest to też cenowo jeden z droższych druków. - Druk lateksowy
Przy druku lateksowym stosuje się atramenty na bazie wody, dzięki czemu wykonane wydruki są ekologiczne oraz przyjazne dla ludzi i środowiska. Druk lateksowy łączy w sobie dokładność i wysoki poziom odwzorowania szczegółów druku atramentowego oraz trwałość druku solwentowego. Wykonane wydruki są wyraziste oraz odporne na warunki zewnętrzne. Druk lateksowy sprawdza się przy wszelkiego rodzaju wydrukach na folii takich jak: naklejki, materiały podklejenia na piankę lub PCV. Koszt wydruku lateksowego jest nawet o połowę wyższy niż druk solwentowy. Jest więc polecany dla projektów, w których liczy się wysoka jakość, za którą warto zapłacić.