Tworzenie ebooka, inaczej mówiąc – skład ebooka, to usługa kierowana do wszystkich, którzy chcą przekształcić swoją publikację (książkę, czasopismo, gazetę) w elektroniczną e-formę.
Tworzymy 3 podstawowe i najbardziej popularne formaty ebooków:
- PDF – przeznaczony do czytania głównie na komputerze,
- EPUB – do czytania na czytnikach obsługujących ten format oraz
- MOBI, który jest przeznaczony do odczytu wyłącznie na czytnikach Kindle’a.
Jak wygląda tworzenie ebooka?
Przed stworzeniem formatów czytnikowych, tekst zostaje złożony w programie Adobe Indesign. Jednak już na tym etapie jest on poddawany odpowiedniej edycji. Wybranym elementom tekstu naddawane są atrybuty – na tym etapie tworzone są indeksy nazwisk, hiperłącza wewnątrztekstowe oraz hiperłącza do stron zewnętrznych.
Format .epub uzyskiwany jest poprzez bezpośredni eksport pliku z Indesigne’a. Po tym, jak Indesigne zamieni tekst na kod html i zapisze wszelkie style tekstowe w pliku css, należy dokonać wielu zmian w samym kodzie. Layout treści zapisanych w formacie .epub nie jest bowiem stały. Należy więc zadbać o jego responsywność oraz kompatybilność z różnorodnymi wersjami czytników dostępnymi na rynku. Na tym etapie dodawane są również metadane.
Format .mobi można uzyskać poprzez konwersję sformatowanego już odpowiednio pliku .epub. W tym przypadku jednak również konieczne jest dopracowanie pliku, m.in. odpowiednie zagnieżdżenie okładki książki i spisu treści, dostępnego w opcjach urządzeń obsługujących ten format.
Tak przygotowane formaty .epub oraz .mobi są kompatybilne z wszelkimi dostępnymi obecnie na rynku czytnikami.
Skład ebooków – podstawowe funkcjonalności
Podstawowe funkcjonalności interaktywne, które uzyskujemy dzięki tworzeniu ebooków to:
- inteligentne przypisy (po kliknięciu w numer przypisu w tekście głównym następuje przekierowanie do treści przypisu oraz odwrotnie – po kliknięciu w numer przypisu w tekście przypisu – powrót do tekstu głównego w miejscu danego przypisu)
- inteligentny spis treści – po kliknięciu przenosi nas do danego rozdziału w środku ebooka
- inteligentny indeks nazwisk (otagowanie tekstu głównego [każde nazwisko] pozwala po kliknięciu w numer strony w indeksie nazwisk przekierowanie do tego miejsca w tekście głównym)
- buttony nawigacyjne w interaktywnym layoucie (przewijanie strony do przodu i wstecz, przeniesienie do spisu treści, na początek i koniec dokumentu)
- odsyłacze internetowe w tekście
- uzupełnienie meta tagów dokumentu
- ustawienie prawidłowej struktury i podziału e-booka – dzięki czemu czytelnik łatwo porusza się pomiędzy rozdziałami
Zaawansowane funkcjonalności składu ebooków
- sprawdzenie poprawnej walidacji ebooka – przygotowany ebook musi mieć bezbłędnie przygotowany kod css i html – w innym przypadku e-książka może być odrzucona przez platformę sprzedażową.
- sprawdzenie e-publikacji validatorami oraz czyszczenie kodu z niepotrzebnych elementów utrudniających urządzeniom wyświetlanie treści
- poprawna implementacja czcionek
- optymalizacja rozmiaru zdjęć i responsywność obrazków (automatyczne dostosowanie do szerokości ekranu czytnika ebooka)
- tworzenie interaktywnych indeksów – spisy nazwisk umożliwiają szybkie odnalezienie szukanej postaci w ebooku
Interaktywne formaty ebook
Ebooki tworzymy bezpośrednio z Indesigna do formatów:
- pdf – powszechny i najprostszy do wygenerowania format elektronicznej książki. Generuje się go poprzez eksport do interaktywnego pdfa mając możliwości osadzenia linków www, zakładek, interaktywnych spisów treści.
- epub – popularny format do publikowania elektronicznych książek – dysponuje szerszymi możliwościami przeglądania niż pdfy, m.in. interaktywnymi przypisami. Aby otworzyć format trzeba mieć zainstalowany dodatek do przeglądarki bądź program do otwierania epubów
- mobi – format używany w znanym sklepie/portalu internetowym Amazon
Programy do tworzenia ebooków
- Indesign – podstawowy skład elektronicznej książki i eksport do ebooka 2.0
- Sigil – tworzenie struktury epuba oraz poprawa błędów
- Calibre – konwersja epuba do mobi
Dostosowanie składu ebooka do czytników
Przygotowane formaty należy jeszcze przejrzeć pod kątem poprawnego wyświetlania. Dlatego sprawdzamy i modyfikujemy kod css i xml wyprodukowanych e-książek. Polecane czytniki: